Na samą myśl o klasycznych zabawach oczepinowych na Waszych twarzach pojawia się zakłopotany grymas? Gorące krzesła, przeciągnie jajka przez nogawkę, rzucanie bukietem, testy zgodności, czy słynna karoca to oczepinowe zabawy, na które decyduje się coraz mniej par. I dobrze, w końcu do dyspozycji jest ogrom alternatywnych, nowoczesnych zabaw weselnych, które mają zupełnie inny charakter. Pasują do wesel w stylu slow, nie wywołują skrępowania, przy czym doskonale integrują i rozbawiają gości, budując piękne wspomnienia wspólnie spędzonych chwil.

Jeśli szukacie pomysłu na oczepiny — jesteście w dobrym miejscu. Jako konsultantka ślubna znam sporo ciekawych zabaw, które można  dopasować do stylu pary młodej. Chętnie się nimi podzielę. Przygotowałam 7 propozycji na oczepiny ze smakiem, które z pewnością spodobają się Waszym gościom.

Czym są i ile trwają oczepiny?

Zacznijmy jednak od podstaw. Czym są oczepiny? Czy muszą pojawić się na każdym weselu? Ile powinna trwać tego typu zabawa? Często mnie o to pytacie, stąd zebrałam najważniejsze informacje w jednym akapicie. 

Oczepiny to tradycyjny, słowiański obrzęd weselny, który dawniej symbolizował przejście panny młodej w stan zamężny. Nazwa tego rytuału wzięła się od czepca, czyli nakrycia głowy, który panna młoda zakładała w miejsce panieńskiego wianka. 

Dziś ten rytuał ma zupełnie innych charakter, oczepiny to przede wszystkim pretekst do zabawy i integracji gości weselnych. Zazwyczaj rozpoczynają się o północy i trwają od kilkudziesięciu minut, nawet do 1,5 godziny — w zależności od zaplanowanych aktywności. 

Czy oczepiny są konieczne?

Oczywiście, że nie! Jest to element tradycyjny, jednak nieobowiązkowy. Jeśli nie czujecie potrzeby organizowania oczepin — pamiętajcie, że to jest Wasz dzień — nie warto robić czegokolwiek na siłę. Każdy element wesela możecie swobodnie pominąć. 

Drobna wskazówka

Poinformujcie z wyprzedzeniem o swoich planach oczepinowych zespół, DJ-a lub wodzireja. Dzięki temu nic Was nie zaskoczy, a same oczepiny będą wyglądać dokładnie tak, jak chcecie.

7 pomysłów na nowoczesne oczepiny 

1. Fotograficzny challenge dla pary młodej

To naturalne, że wszyscy goście chcą mieć zdjęcie z parą młodą. Co powiecie na to, aby dodać sesji odrobinę humoru? Podczas oczepin możecie zorganizować mini challenge, którego zasady są proste. Wyzwanie polega na tym, aby para młoda w trakcie trwania jednego utworu zrobiła sobie wspólne zdjęcie Z KAŻDYM Z GOŚCI. Zapewniam, że nawet przy kameralnych weselach jest w trakcie sporo śmiechu i zabawy. 

2. Pokaz taneczny

Parkiet to Wasze naturalne środowisko? Uwielbiacie tańczyć i macie z tego ogrom zabawy? Wykorzystajcie to na Waszych oczepinach. Możecie zorganizować pokaz ulubionego tańca. Ogrom inspiracji znajdziecie choćby na YouTube.  

Do wspólnego tańca możecie zachęcić też przyjaciół lub członków rodziny, wcześniej planując pokazowy układ. Drobna wskazówka — nie zdradzajcie niespodzianki wszystkim gościom. Element zaskoczenia zagra na Waszą korzyść.

Integrujące zabawy taneczne na weselu

  • Groomsmen Dance, czyli taniec niespodzianka od Pana Młodego i jego przyjaciół
  • Tańce z różnych stron świata
  • Układ taneczny z ulubionego musicalu
  • Belgijka (Chapelloise) 
  • Zumba
  • Grecka Zorba
Pokaz taneczny podczas oczepin na weselu

3. Pytania i wyzwania dla gości 

Test zgodności to jedna z najpopularniejszych zabaw weselnych. Ale co powiecie na to, aby w zabawę zaangażować wszystkich gości? Każda osoba może pobrać pytanie już na samym początku wesela. Nie musi ono dotyczyć tylko Was, ale też obiektu weselnego, kolacji, zespołu czy kluczowych członków rodziny. 

Odpowiedź na zadanie pytanie powinno stanowić dla gości wyzwanie. Trzeba się nagłówkować lub być może wykonać jakieś drobne zadanie. Finał zabawy planowany jest na północ. Wtedy można odczytać odpowiedzi i sprawdzić, komu, jak poszło. 

4. Live Cooking, czyli pokaz kulinarny na weselu

Dawniej popularną atrakcją weselną był pieczony prosiak, który wjeżdżał z impetem na salę. Dziś, w ramach oczepin, możecie zorganizować równie ekscytującą atrakcję, tyle że w nowoczesnym wydaniu. Mianowicie — pokaz live cooking, czyli gotowania „na żywo” przed weselną publicznością. 

Co można w ten sposób zaserwować? Wszystko zależy od tego, jaką kuchnię lubicie. Może to być zgrabnie podrzucana pizza, występ sushi mastera czy serwowanie lodów tajskich.

5. Mini stand-up na weselu, czyli zabawne przemowy o północy 

Północ to także doskonały moment na przemowę Waszych bliskich i nie chodzi tu tylko o wystąpienie rodziców, czy świadków, ale też Waszych gości i przyjaciół. Zastanówcie się, czy wśród Waszych znajomych są osoby, które lubią „występy sceniczne”. Oczepiny to doskonały moment, aby zorganizować weselny stand-up, który rozbawi wszystkich gości. 

6. Pokazy iluzjonistów

Chcecie dodać oczepinom odrobiny magii? Pokaz iluzjonistów na weselu z pewnością zrobi wrażenie na Waszych gościach. Magiczne sztuczki potrafią wywołać sporo zamieszania i emocji. Iluzjoniści podczas swoich występów często angażują wybrane osoby, co dodatkowo sprzyja integracji. 

Pokaz iluzjonistów podczas oczepin
Nowoczesne oczepiny na weselu

7. Nowoczesne rzucanie bukietem, który się rozpada

Tradycyjne rzucanie bukietem lub welonem powoli odchodzi w zapomnienie. Coraz częściej pary młode szukają alternatyw dla tej zabawy. Jedną z nich jest rzucanie bukietem, który w powietrzu rozpada się na wiele części. Dzięki temu każda z kobiet, która bierze udział w zabawie, otrzymuje po jednym kwiatku. 

Inną alternatywą jest bukiet ślubny ze wstążkami przyczepionymi do tzw. ringu oczepinowego. Panna młoda losowo odcina wstążki, aż pozostanie tylko jedna — należąca według przesądu do przyszłej pani młodej. 

Jeśli nie chcecie na swoim ślubie „wyłaniać” wśród kobiet przyszłej panny młodej, w ramach zabawy oczepinowej możecie wręczyć bukiet narzeczeństwu, które już niebawem weźmie ślub lub małżeństwu z najdłuższym stażem — to fantastyczny sposób, aby docenić ich związek. 

Planujesz oczepiny? Wszystkie chwyty są dozwolone

Oczywiście pomysły na nowoczesne oczepiny mogłabym mnożyć bez końca. Warto pamiętać, że planując tę część wesela, wszystkie chwyty są dozwolone. To od Was zależy, czy oczepiny będą miały charakter symboliczny i o północy zdecydujecie się jedynie na sztuczne ognie lub krótką przemowę, czy może zorganizujecie angażujące zabawy oczepinowe, które będą łączyć w sobie tradycyjny i nowoczesny charakter tego rytuału. 

Jeśli chcecie, abym pomogła Wam zorganizować oczepiny oraz inne kluczowe momenty podczas wesela, pamiętajcie, że jako wedding planerka prowadzę konsultacje ślubne, a także zajmuję się koordynacją całego dnia. Z przyjemnością podsunę Wam kilka pomysłów, które będą skrojone pod Wasze indywidualne potrzeby i styl wesela.