Marzy Wam się wesele bez presji i pośpiechu? Chcecie celebrować ten czas, ciesząc się każdą sekundą? Zamiast realizować narzucony plan — zorganizujcie slow wedding, czyli wesele w Waszym rytmie. Swobodne przyjęcie ślubne bez sztywnych ram to obecnie wybór wielu par młodych.
W ostatnich latach presja związana z organizacją wymarzonego ślubu urosła się do tego stopnia, że zakochani zaczęli się w tym wszystkim gubić. Wiadomo — każda para młoda chce, aby było idealnie.. Pojawia się jednak pytanie: idealnie dla kogo? Dla babci? Rodziców? Znajomych? Czy dla wszystkich jednocześnie? Trudno sprostać oczekiwaniom i presji, którą sami sobie narzucamy.
A przecież dzień ślubu to nie jest konkurs kulinarny i taneczny. Nie musicie dopieszczać każdego detalu. Możecie świętować z bliskimi na luzie — popijając prosecco w wygodnych leżakach, tańcząc boso na trawie i zajadając się ulubioną pizzą.
W tym wpisie zebrałam 9 przydatnych wskazówek, jak zorganizować slow wedding. Jako konsultantka ślubna specjalizuję się w tego typu uroczystościach, odciążam parę młodą i sprawiam, że w dniu ślubu może skupić się w pełni na sobie i dobrej zabawie wśród bliskich.

Co to jest slow wedding?
Zacznijmy od krótkiej definicji. Czym dokładnie jest slow wedding? Co charakteryzuje takie uroczystości?
Slow wedding to nowoczesne, alternatywne podejście do organizacji wesela, w którym najważniejsza jest swoboda pary młodej. Skupia się na doświadczaniu danej chwili z całym wachlarzem emocji. Wywodzi się z idei slow life, czyli życia w wolniejszym tempie, w zgodzie ze sobą, z większą dozą uważności.
Idea slow life łączy kilka koncepcji:
- minimalizm — mniej znaczy więcej,
- radość z małych rzeczy np. chodzenia boso po trawie,
- ograniczenie dóbr konsumpcyjnych, rezygnacja z przepychu,
- poszanowanie środowiska naturalnego,
- odrzucenie schematów, które są niewygodne,
- nacisk na emocje, doświadczanie, autentyczność,
- działanie w spokojnym rytmie, z umiarem, bez pośpiechu, presji i stresu.
Co należy wziąć pod uwagę organizując slow wedding? 9 wskazówek konsultantki ślubnej

1. Wrzućcie na luz
Jest tylko jedna zasada organizacji wesela w stylu slow wedding, która brzmi — nie ma żadnych zasad. To jest WASZ DZIEŃ. Kierujcie się sercem i tym, co jest dla ważne. Możecie zorganizować kameralne przyjęcie w ogrodzie lub rustykalne wesele w stodole. Pamiętajcie, że mniej znaczy więcej. Zaplanujcie ten dzień, zgodnie z Waszym rytmem i tym, co lubicie.
2. Odpowiednie miejsce na organizację wesela slow wedding
Wesela w stylu slow najczęściej są organizowane blisko natury. Dobrze, jeśli do Waszej dyspozycji będzie ogród, dzika plaża lub polana, na której można rozłożyć leżaki. Zresztą cała uroczystość też może odbywać się na zewnątrz.
3. Forma ślubu w stylu slow
Forma ślubu w stylu slow wcale nie musi mieć określonego scenariusza. Możecie zorganizować ślub humanistyczny, który udzieli Wam bliska osoba — według Waszego indywidualnego pomysłu, z własnymi słowami przysięgi i formą ceremonii, jaka Wam odpowiada.
4. Ubrania na wesele slow wedding
Nie musicie wydawać fortuny na dopieszczone kreacje ślubne. Jeśli z białą suknią i dopasowanym garniturem nie jest Wam po drodze — ubierzcie to, na co macie ochotę. Liczy się Wasz komfort. Najczęściej zakochani wybierają wygodne kreacje z naturalnych materiałów np. z lnu, lekkie sandały, mokasyny lub ulubione sportowe buty. Można też na boso! Czemu nie — wszystko zależy od Was.


5. Atrakcje na weselu slow wedding
Czy na weselu w stylu slow wedding muszą być dodatkowe atrakcje? Oczywiście, że nie! W końcu chodzi o czas spędzony wśród bliskich, a nie sesję w fotobudce, czy widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Oczywiście o ile nie marzycie właśnie o takich akcentach.
Najczęściej wystarczy organizacja klimatycznej strefy chillout, gdzie można wygodnie wyłożyć się w leżaku, popijając kieliszek musującego wina. Gościom może towarzyszyć Wasz ukochany pies. W zasadzie tu też — wszystkie chwyty są dozwolone, ważne, aby atrakcje nie zajmowały Wam głowy.
6. Jedzenie na weselu w stylu slow wedding
Podczas planowania menu ślubnego wiele par młodych staje na głowie, aby dogodzić wszystkim gościom. Często zakochani sięgają po klasyki polskiej kuchni — „bo co powie babcia, gdy nie będzie klusek śląskich?”. Cóż — nic nie powie. Będzie miała okazję spróbować „Waszej” kuchni i tego co lubicie. Może sama poczuje klimat dolce vita, rozsmakowując się w aromatycznej pizzy? Planując menu w stylu slow wedding kierujcie się własnym smakiem, postawcie na zdrową wege kuchnię, lokalne i sezonowe przysmaki.
7. Ekologiczne aspekty wesela slow wedding
W nurcie slow bardzo ważna jest troska o ekologię. Zrezygnujcie ze sztucznych dekoracji, wstążek, konfetti, czy papierowych talerzyków i kubeczków. Poproście gości, aby nie przynosili bukietów kwiatów. Wykorzystajcie naturalne dekoracje, które pochodzą z recyklingu.
8. Bądźcie tu i teraz
Kolejna niezwykle ważna sprawa — bądźcie tu i teraz. Korzystajcie z każdej chwili. Z apetytem smakujcie przygotowanych dań, odpoczywajcie, śmiejcie się, relaksujcie. Znajdźcie chwilę tylko dla siebie. Bawcie się, całujcie, przytulajcie i nie przejmujcie problemami, które są mało istotne np. pogodą. To Wasz dzień. Nie przegapcie go w pogoni za zaspokojeniem potrzeb wszystkich wokół.
9. Skorzystajcie ze wsparcia konsultantki ślubnej
Jeśli wiesz, że czasem trudno Ci wyluzować, lubisz gdy wszystko jest dobrze zorganizowane, na czas, bez żadnych wpadek, które mogłyby wybijać Cię z dobrej zabawy — postaw na wsparcie konsultantki ślubnej, która zajmie się np. koordynacją dnia ślubu. To pomoże Ci uwolnić głowę i skupić się na tym, co najważniejsze.
Specjalizuję się w organizacji slow wedding. Więc jeśli chcesz uzyskać więcej informacji — odezwij się. Opowiedz mi o tym, co jest dla Was ważne, jak chcecie, aby wyglądał ten dzień. Zadbam, aby całe wesele toczyło się w waszym rytmie.
